top of page

Neden lise girişimciliği?

İleride (ya da daha güzeli şimdi) iş fikrinizi hayata geçirmek isteyen bir liseliyseniz, değişen yeni dünyada başarılı olmak ve farklı teknolojileri yakından tanımak istiyorsanız, kendinizi geliştirecek ya da yurtdışı üniversite başvurunuzda size artı puan getirecek yeni bir deneyim arıyorsanız doğru yerdesiniz. Lise girişimcilik teknoloji kamplarımız, iyi bir iş fikriyle hemen zengin olunabileceği hayalini satmıyor. Tam tersine ileride başarılı bir girişimci olabilmek için (bu kurumsal hayatta bile olsa) hangi yetkinliklere sahip olunması gerektiğini keşfetmenize yardımcı oluyor. 

Dünya hızla değişiyor. Bununla birlikte meslekler ve iş hayatında başarılı olmak için gerekli yetkinlikler de. Geleneksel mesleklerin yerini daha önce hiç duymadıklarımız alıyor. Ekonomide dev sanayi ve petrol şirketlerin yerini kurulduklarında birer girişim (startup) olan teknoloji şirketleri alıyor. Dünyanın her yerinde girişimciler güzel bir iş fikrini alıp hayata geçirip alışkanlıklarımızı değiştirebiliyor. Bu girişimciler tek başlarına bir bilgisayar başında, bir grup takım arkadaşıyla ya da kurumsal hayata atılıp şirketlerin bünyesinde de bunu başarabiliyor. Lise girişimciliği bu yüzden çok önemli işte. 

 

Girişimcilik artık herkes için eskisine göre daha gündemde. Özellikle de erken yaşlarda henüz üniversiteye başlamamış olanların girişimciliği deneyimlemesi çok önemli. Bu yüzden bir süredir liseliler için girişimcilik kampları düzenliyoruz ve birinci elden görüyoruz ki liseliler beraber çalıştığımız üniversiteli girişimcilere göre çok daha meraklı, cesur, yaratıcı ve kendine güven duyuyor. Bu da eğitim sistemimiz konusunda bize bir şeyler söylüyor olabilir.

 

Teknolojiyi bilmek, onu kavramak ve kullanmak da her zamankinden daha önemli. Teknolojiye yatkınlığı olmadığını düşünenler için bile. Örneğin, ürün fikrinizin yazılımını satır satır siz yazmasanız bile bir kurucu olarak bu yazılımda nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeniz hayati. Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde ve keyifli tatil yörelerinde düzenlediğimiz bir lise girişimcilik teknoloji kampımızda görüşmek üzere.

NEDEN GİTEKA?

2015 yılından beri yüzlerce girişimciyle yakın çalıştık ve onlar için 3 ay süren girişim hızlandırıcı programlar düzenledik (Bkz: InnoCampus). Üniversiteli girişimcilerle çalışırken liseliler için de girişimcilik kampları düzenlemeye başladık. YAPTR olarak bir yandan şirketlere teknoloji ve dijital dönüşüm danışmanlığı verirken bir yandan da gençlerin başarılı birer girişimci olması için neler yapması gerektiğini keşfediyoruz. 2019 yılındaki yaz kampımızı Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi iş birliğiyle düzenledik. Liseli girişimcilerimiz, Startup Carnival etkinliğinde demo sunumlarını yatırımcılara ve deneyimli girişimcilere yaptılar. 

 

2020 yılındaki lise girişimcilik teknoloji kampımızı yine Boğaziçi Üniversitesi ile bu sefer çevrimiçi (online) düzenliyoruz. 7 - 14 Ağustos'ta düzenlenecek bu kampa başvurmak için tıklayın

bottom of page